Реконструкція санаторію «Лютіж» під Всеукраїнський центр професійної реабілітації інвалідів.

Унікальний проект, який був реалізований на початку 2000-х - реконструкція колишнього санаторію в Лютізькому лісі, недалеко від Київського водосховища. Старий, колишній радянський санаторій, який в свою чергу був організований на місці колишнього піонерського табору. На момент, коли роботу було розпочато — це була занедбана територія з покинутими і напівзруйнованими (або розкраденими) корпусами. Потрібно було не просто реанімувати все це, а й підпорядкувати іншій функції — професійній реабілітації осіб з інвалідністю.

Замовлення було Державним під егідою тодішнього Міністерства праці та соціальної політики України (зараз – Міністерства соціальної політики України) на виконання ним Указу президента Леоніда Кучми щодо реалізації завдань Національної програми реабілітації інвалідів, що тоді діяла.

Терміни були абсолютно нереальні, роботи почалися в 2000 році, а термін здачі першої черги реконструкції планувався на грудень 2001 року. Але діватися було нікуди. Над проектом працювала команда архітекторів та інженерів усіх спеціальностей. Підрядні роботи виконували купа будівельних фірм — по-іншому просто не можна було.

Складність на той момент полягало в тому, що крім відсутності досвіду проектування подібних об’єктів, були відсутні сучасні розробки щодо норм проектування середовища для повноцінного життя інвалідів. А ті норми, що існували, були відверто застарілими та не давали відповідей на всі виникаючі при проектуванні такого об’єкта запитання. Доводилося по ходу вивчати зарубіжний досвід. Але ті люди, для яких був запроектований об’єкт, в підсумку позитивно оцінили роботу проектувальників і це було приємно.

Зовнішній вигляд санаторію "Лютіж"
Зовнішній вигляд санаторію "Лютіж"

Майбутній житловий корпус №1
Майбутній житловий корпус №1

Центральний адміністративно-навчально-лікувальний корпус
Центральний адміністративно-навчально-лікувальний корпус

Житловий корпус на території санаторію "Лютіж"
Житловий корпус на території санаторію "Лютіж"

Центральний адміністративний корпус. Вигляд з середини
Центральний адміністративний корпус. Вигляд з середини.

Приміщення столової та кухні санаторію "Лютіж"
Приміщення столової та кухні санаторію "Лютіж"

Приміщення клубу
Приміщення клубу

На території санаторію "Лютіж"
На території санаторію "Лютіж"

В приміщенні басейного комплексу
В приміщенні басейного комплексу

Басейн для Всеукраїнського центру професійної реабілітації інвалідів виконаний компанією Б.Н.В. Україна за технологією «посиленої бетонної конструкції». Басейн укомплектований професійним обладнанням та механізмами для комфортного перебування і реабілітації пацієнтів і людей з особливими потребами.

За словами інженерів та будівельників, роботи по реконструкції були дійсно дуже напружені — іноді здавали нерви, іноді і здоров’я. Будівельники працювали як у нас кажуть, «з листа» — бували нерідкі випадки (особливо на завершальному етапі) коли документацію відвозили на будівництво пізно ввечері, мало не вночі.

Перша черга реконструйованих об’єктів була здана до Міжнародного дня інвалідів. Відкривав центр тодішній президент Леонід Кучма 3 грудня 2001 року.

Президент України Леонід Кучма на відкритті Центру 3 грудня 2001 року
Президент України Леонід Кучма на відкритті Центру 3 грудня 2001 року. Міжнародний день інвалідів.

Становлення Всеукраїнського центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю

Процес розбудови та оснащення Центру відбувався за активної допомоги Міжнародної організації праці, Фонду соціального захисту інвалідів, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Пенсійного фонду, Державного центру зайнятості, Національної спілки майстрів народного мистецтва, численних громадських організацій інвалідів, установ та організацій системи Міністерства праці та соціальної політики України.

Перша група слухачів
Слухачі першої групи Операторів комп'ютерного набору Всеукраїнського центру професійної реабілітації інвалідів спілкуються з представниками Міністерства праці та соціальної політики

Сучасний вигляд Центру
Сучасний вигляд Центру. Центральний вхід

Житловий корпус Центру
Житловий корпус Центру

На території Центру
На території Центру

Пандус входу Центрального корпусу
Пандус входу Центрального корпусу

Капличка на території Центру
Капличка на території Центру

Комплекс басейну
Комплекс басейну

Кімната житлового корпусу
Кімната житлового корпусу

У навчальному кабінеті
У навчальному кабінеті

Великий тренажерний зал
Великий тренажерний зал

Сцена великого актового залу
Сцена великого актового залу

Випускники Центру
Випускники Центру

За всю історію становлення Центру  в ньому неодноразово відбувалися структурні зміни, пов’язані з життєвою реальністю, потребами системи професійної реабілітації в Україні. Фахівці Центру брали участь у понад 60 науково-практичних вітчизняних та закордонних конференціях та семінарах  з проблем соціальної, професійної та медичної реабілітації інвалідів, їх працевлаштування та зайнятості.

З перших років існування Центру його співробітники залучалися до участі в міжнародних проектах, а саме Центр є залученим виконавцем:
— проекту ПРООН/МОП «Впровадження гнучких програм професійного навчання для безробітних» (2003-2004рр.), в рамках якого у співпраці з Українським міжгалузевим центром модульного навчання  та Інститутом медицини праці АМН України.

Центр став золотим призером Всеукраїнського конкурсу «Рівні можливості: найкращий роботодавець 2010», організованого проектом ЄС «Права жінок та дітей в Україні – комунікаційний компонент» та Міністерством України у справах сім’ї, молоді і спорту, під патронатом та за активної підтримки Міністерства праці та соціальної політики України та Європейської Бізнес Асоціації.

У 2007-й році Центр першим серед державних соціальних установ системи Мінсоцполітики отримав грант програми малих проектів MATRA KAP (за підтримки посольства Королівства Нідерландів в Україні) на втілення проекту «Забезпечення реалізації права на працю для найбільш вразливих верств населення, зокрема осіб з особливими потребами».

З перших років своєї діяльності Центр розгорнув активну роботу щодо створення моделі комплексної  реабілітації інвалідів, розробки та апробації нових форм та методів роботи з інвалідами, відпрацювання технології професійної реабілітації.

Загалом за час роботи Центру в ньому отримали робітничі професії понад 3 тисячі осіб з інвалідністю різних нозологій з усіх регіонів України.

У 2016 році з метою впровадження в Україні кращого світового досвіду у сфері надання послуг з реабілітації (абілітації) Мінсоцполітики своїм наказом затвердило нове Типове положення про центри комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю. Згідно з цього Центр було перейменовано на Державну реабілітаційну установу «Всеукраїнський центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю».